Szymon Kowalski

Starszy Inżynier Systemów, Allegro

Od 16 lat zajmuje się administracją systemów operacyjnych. W swojej karierze zawodowej pracował z systemami UNIX (Solaris, AIX, SCO OpenServer, UnixWare, HP-UX) jak i systemami linux. W 2011 rozpoczął pracą w Grupie Allegro głównie administrując systemami dla usług płatnościowych objętych normą DSS PCI. Od 4 lat uczestniczy w pracach zespołu dostarczającego,utrzymującego i rozwijającego rozwiązania oparte o prywatną chmurę opartą na OpenStack oraz o chmurę publiczną. Od roku do zadań zespołu, w którym pracuje, należy także rozwoju platformy deploymentowej opartej o klastry Apache Mesos i Kubernetes.

Prelekcje:

Cluster Hadoop na Fizemkach

Podczas prezentacji opowiemy jak udało się zautomatyzować proces stawiania klastrów Hadoopa w oparciu o takie technologie jak:

  • openstack
  • terraform
  • puppet

Dzięki takiej automatyzacji udało się skrócić czas przygotowania środowiska z ok. tygodnia do jednej godziny niezależnie od skali skomplikowania ekosystemu Hadoopa.Opowiemy również o zmianach w OpenStack IRONIC jakie zostały wykonane od pierwszej generacji do teraz ( zmiany pod naszych wewnętrznych klientów, proces budowania obrazu, proces dodawania nowych serwerów)