Atrakcje Krakowa

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek obronno-rezydencyjny z XIV wieku, na Wawelu, o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi. Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd i wyposażenie wnętrz.

Dziś, spośród ośmiu stałych ekspozycji muzealnych pięć znajduje się w zamku, a szósta – ogrody królewskie, najmłodsza z wystaw (otwarta w 2005 roku), jest pewną częścią rezydencji. W samym zamku znajdują się Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia oraz Sztuka Wschodu.

Źródło: Wikipedia

Foto: Jan Ulicki | ulicki.pl

Foto: Jan Ulicki | ulicki.pl

Katedra na Wawelu

Katedra to miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.

Źródło: Wikipedia

Rynek Główny
Rynek Główny jest największym placem Krakowa i największym średniowiecznym rynkiem Europy. Na Rynku i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Krakowa jak kościół Mariacki, Sukiennice, kościół św. Wojciecha czy wieża ratuszowa. Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzynarodowe Centrum Kultury.

Źródło: Wikipedia

Foto: Jan Ulicki | ulicki.pl

Foto: Jan Ulicki | ulicki.pl

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki to jeden z największych i najważniejszych, po archikatedrze wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 roku posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca. Słynny ołtarz główny kościoła dedykowany Marii zdobi arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku wykonane w latach 1477-89 przez Wita Stwosza.

Źródło: Wikipedia

Sukiennice
Zabytkowy budynek sukiennic znajduje się w centralnej części Rynku Głównego.
Współcześnie w Sukiennicach znajdują się dwa rzędy kramów, głównie z biżuterią, pamiątkami czy rękodziełami. Na piętrze Sukiennic (w dawnym szmatruzie) znajduje się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Na parterze Sukiennic znajduje się również słynna kawiarnia Noworolski. W 2010 r. otwarto oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Podziemia Rynku Głównego, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach.

Źródło: Wikipedia

Foto: Jan Ulicki | ulicki.pl

Foto: Jan Ulicki | ulicki.pl

Barbakan

Barbakan, najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Znajduje się na Plantach, przed Bramą Floriańską, po południowej stronie ul. Basztowej. Został wzniesiony w latach 1498-1499 za panowania króla Jana Olbrachta w obawie przed najazdem wołosko-tureckim zagrażającym Krakowowi po klęsce bukowińskiej. Inspiracją do tej decyzji były dwa barbakany w Toruniu (Starotoruński z 1429 r. i Chełmiński z 1449 r.), których możliwości obronne skłoniły króla do budowy „takowej fortalicji” w Krakowie. Obecnie Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw, jako arena walk sportowych np. mistrzostw Polski w szermierce bądź historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich.

Źródło: Wikipedia

Błonia
Park miejski w postaci rozległej łąki (dawniej pastwisko gminne) o powierzchni 48 ha i obwodzie ok. 3587 metrów, położony w Krakowie, na Półwsiu Zwierzynieckim w pobliżu historycznego centrum. Współczesne Błonia będące zaledwie częścią dawnych, wielkich Błoń, zamknięte są w czworokącie – ul. Piastowska, al. 3-go Maja, al. marszałka Ferdynanda Focha, oraz bulwar nad rzeką Rudawą. Błonia są jedną z największych w Europie łąk w centrum miasta. Na ich obszarze znajdują się dwa kluby sportowe: Zwierzyniecki Klub Sportowy i Juvenia Kraków. W 2000 roku zostały wpisane do rejestru zabytków.

Źródło: Wikipedia

Foto: Jan Ulicki | ulicki.pl

Foto: Jan Ulicki | ulicki.pl

Kazimierz

Kazimierz to część Krakowa wchodząca w skład Dzielnicy I Stare Miasto. Od powstania w XIV wieku do początków XIX wieku był samodzielnym miastem, położonym na południe od Krakowa, oddzielonym od niego nieistniejącą już odnogą Wisły. Jego północno-wschodnią część zajmowała dzielnica żydowska. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia i przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Obecnie stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest też jednym z ośrodków życia kulturalnego miasta. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Źródło: Wikipedia

Autor fotografii:

Jan Ulicki – 29 letni fotograf, od urodzenia związany z Krakowem. Jego specjalnością jest fotografia krajobrazowa i miejska. Na swoich ujęciach stara się ukazać Kraków z różnych miejsc w różnych kolorach. Ceni sobie w szczególności wschody i zachody słońca, a jego domeną są narażone często na lincz powątpiewań – widoki Tatr z Krakowa.

W miarę wolnego czasu i funduszy podróżuje także po różnych zakątkach Polski i świata, co zaowocoało m.in. publikacjami w magazynach National Geographic czy Podróże. Swoją pasję do fotografii przekłada także na zlecenia komercyjne, głównie w zakresie fotoreportażu. Na jego koncie jest współpraca z takimi markami jak Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży), Festiwal Kolorów, Merrell, Tauron czy Tesco. W swoim dorobku ma plenerową wystawę „Krakowskim Kadrem” przy Dworku Białoprądnickim, prezentację zdjęć w Pauza in Garden pt. „Fotografia po krakosku” i Warsztaty Fotograficzne nt. fotoreportażu w NKF.