Szymon Dziech

Starszy Administrator Systemów w Dreamlab, Grupa Onet-RAS Polska

Od 2010 roku zawodowo związany z największym portalem w Polsce. Pierwsze 3 lata spędził czuwając nad poprawnym działaniem aplikcji i sprzętu. Rozwijał także narzędzia do rozproszonego monitoringu.
W kolejnych latach zajmował się utrzymaniem, rozwojem i wsparciem L2 takich serwisów jak onet.pl, sympatia.pl oraz zumi.pl.

Od 5 lat pracuje w zespołach zajmujących się środowiskami chmury prywatnej opartej na rozwiązaniach OpenNebula i OpenStack.

Zwolennik otwartego oprogramowania.

PRELEKCJE:

Tytuł:
Zainstalowałem Openstack ! A może jeszcze testy?

Abstrakt:
Zbudowaliśmy chmurę prywatną w kolejnym regionie. I wtedy zaczęła się zabawa. W naszej prezentacji podzielmy się wiedzą na temat optymalnego wykorzystania narzędzia jakim jest IaC (Infrastructure as a Code) do budowy środowiska, ale naszą uwagę skupimy przede wszystkim na testach przeprowadzanych na wielu warstwach infrastruktury, już po instalacji.

Testowaliśmy na wiele sposobów, dlatego wyjdziemy od opowiedzenia więcej o rodzajach testów, narzędziach i metodologii które przyjęliśmy. Dowiecie się więcej o testach środowiska, kontrolerów i serwerów obliczeniowych, a także jak zabraliśmy się za testy pojemnościowe funkcjonalne i zniszczeniowe.

Testy pozwoliły nam nie tylko uzyskać informacje o miejscach, które mogły stać się źródłem dłuższej awarii, a co za tym idzie problemów. Wnioski które wyciągnęliśmy wymusiły zmiany w konfiguracji komponentów, a finalnie wpłynęły też na naszą architekturę, konfigurację sprzętową i procedury.